انواع آبگرمکن خورشیدی از لحاظ نوع عملکرد


انواع آبگرمکن خورشیدی از لحاظ نوع عملکرد

swh2

انواع آبگرمکن خورشیدی از لحاظ نوع عملکرد

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

آبگرمکن های خورشیدی از دسته تجهیزاتی هستند که جایگاه ویژه ای در ساختمان های کم مصرف دارند. این تجهیزات با قابلیت کاهش مصرف انرژی تا ۷۰ درصد، از لحاظ نوع عملکرد به دو دسته کلی سیستم های ترموسیفون و سیستم های اجباری تقسیم بندی می شوند. از آنجا که دانستن اصطلاحات مربوط برای خرید و در نتیجه راه اندازی مناسب آبگرمکن خورشیدی بسیار حایز اهمیت است، خلاصه ای از نحوه عملکرد این دو دسته در اینجا شرح داده می شود:

آبگرمکن خورشیدی چرخش طبیعی ( ترموسیفون )

کارایی بالا، سهولت ساخت، عدم حضور قطعات متحرک و عدم نیاز به نگهداری باعث برتری آبگرمکن خورشیدی ترموسیفون نسبت به نوع دیگر، یعنی آبگرمکن خورشیدی جابجایی اجباری شده است. در آبگرمکن خورشیدی ترموسیفون، مخزن ذخیره در ارتفاع مشخصی ( ۳۰ تا ۶۰ سانتیمتر ) نسبت به بالاترین قسمت گردآورنده یا کلکتور خورشیدی قرار داده می شود تا از چرخش معکوس سیال در ساعاتی که تابش خورشید وجود ندارد، جلوگیری شود.
در اوایل صبح، تابش خورشید باعث گرم شدن کلکتور می شود. سیال گرم داخل آن با جابجایی طبیعی بالا رفته، به مخزن ذخیره می رسد و آب سرد مخزن از پایین آن به داخل کلکتور جاری می گردد. به این ترتیب چرخش طبیعی در جایی که تابش خورشید به اندازه کافی باشد، به خودی خود برقرار می شود و در صورت نبودن تابش کافی خورشید، بعلت اینکه نیروی شناوری رو به بالا نمی تواند بر افتهای اصطکاکی سیال داخل لوله غلبه کند، چرخش سیال متوقف می گردد.

 

 

این سیستمها به دو دسته مدار باز و بسته تقسیم می شوند. در سیستم مدار باز ( سیستم مستقیم ) آب به صورت مستقیم در میان گردآورنده جاری می باشد. این سیستم بسیار ساده، کارا و قابل اطمینان بوده ولی در شرایط آب و هوایی سرد و دماهای زیر صفر درجه کارایی خوبی ندارد، و یخ زدن آب داخل لوله ها ممکن است منجر به پارگی آنها شود. در سیستمهای مدار بسته ( غیر مستقیم ) معمولا سیالی غیر از آب که نقطه انجماد پایین تری دارد ( مانند مخلوط پروپیلن گلایکول و آب ) بکار گرفته می شود. این سیستمها دو چرخه جداگانه دارند که از طریق یک مبدل گرمایی به یکدیگر متصل شده اند، و این مبدل گرما را از سیال داخل گردآورنده به آب مصرفی منزل منتقل می کند.

 

آبگرمکن خورشیدی جابجایی اجباری

تفاوت اصلی این نوع سیستم با آبگرمکن خورشیدی ترموسیفون در اینست که سیال عامل داخل گردآورنده در این حالت توسط پمپ به گردش در می آید. مزیت اصلی این سیستم اینست که می توان مخزن ذخیره آنرا در موقعیت دلخواه و مناسب مثلا در فضای زیر شیروانی، داخل حمام و یا در اطراف سقف قرار گیرد. این نوع سیستمها نیز به دو دسته مدار باز و بسته تقسیم می شوند.

 

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

جدیدترین مطالب

ثبت دیدگاه

سیزده − 2 =