انواع کلکتورها در آبگرمکن های خورشیدی


انواع کلکتورها در آبگرمکن های خورشیدی

photo_2017-10-08_22-07-33

انواع کلکتورها در آبگرمکن های خورشیدی

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

کلکتورهای خورشیدی به عنوان صفحات جمع کننده انرژی خورشید و تبدیل آن به حرارت از اجزای اصلی آبگرمکن های خورشیدی هستند. دو دسته بسیار پر کاربرد کلکتور خورشیدی، انواع صفحه تخت و لوله خلاء هستند. در این نوشتار با نحوه عملکرد و ویژگی های این دو نوع کلکتور آشنا می شوید.

 

کلکتور خورشیدی صفحه تخت

تمامی کلکتورهای خورشیدی شیشه‌ای صفحه تخت موجود در بازار از یک جاذب فلزی در محفظه مسطح مستطیل شکل تشکیل شده‌اند. قسمت عقب و لبه‌های کلکتور خورشیدی عایق گرمایی شده و سپس یک روکش شفاف روی سطح فوقانی قرار می‌گیرد. دو اتصال لوله نیز برای ورود و برگشت سیال واسط انتقال گرما در کنار کلکتور نصب می‌شود.
وزن کلکتور خورشیدی صفحه تخت بدون پوشش شیشه بین ۸ و kg 12 بازای هرمتر مربع از مساحت کلکتور است. وزن پوشش شیشه‌ای نیز بین ۱۵ الیkg 20 بازای هرمتر مربع است.

 

 

جاذب، بخش اصلی کلکتور خورشیدی صفحه تخت شیشه‌ای است که متشکل از ورقه فلزی رسانای گرما ( از جنس مس یا آلومینیوم به صورت صفحه مجزا یا نوار) همراه با پوشش تیره ‌رنگ است. لوله‌های واسط انتقال گرما متصل به جاذب نیز، معمولا از مس ساخته می‌شوند.
بیشتر اشعه خورشید تابش یافته بر سطح جاذب، جذب می‌شود و تنها میزان کمی از آن منعکس می‌گردد.گرما پس از جذب، در سطح صفحه فلزی به لوله‌های واسط انتقال گرما هدایت می‌شود.
از آنجا که عملکرد مطلوب کلکتور خورشیدی صرفا در هنگام دستیابی به بالاترین بازده ممکن حاصل می‌شود، بنابراین جاذب باید دارای حداکثر ظرفیت جذب نور و حداقل میزان انتشار آن باشد. این حالت با اعمال نوعی پوشش انتخابی بر سطح جاذب حاصل می‌شود. این نوع پوشش برخلاف رنگ سیاه دارای ساختاری لایه لایه است که تبدیل اشعه خورشید با طول موج کوتاه به گرما را بهینه کرده و در عین حال اتلاف حرارتی را به حداقل ممکن می‌رساند.

 

کلکتور خورشیدی تحت خلاء

در این نوع کلکتور خورشیدی به منظور کاهش تلفات حرارتی از لوله‌های شیشه‌ای همراه با جاذب در قسمت داخلی لوله‌ها استفاده می‌شود. به منظور کاهش تلفات حرارتی از طریق جابجایی، حجم داخل لوله‌های شیشه‌ای که بصورت دوجداره می‌باشد، تحت خلاء قرار می‌گیرد. به منظور کاهش انتقال حرارت از طریق تابش نیز استفاده از پوشش‌های جاذب انتخابی که کمترین میزان انتشار بدین صورت را دارند، استفاده می‌شود. به دلیل حداقل بودن تلفات حرارتی در لوله‌های خلاء، حتی در صورتی که دمای جاذب به بیش از ۱۲۰ درجه سانتیگراد برسد، بخش خارجی لوله‌ها سرد است.
در کلکتورهای خورشیدی تحت خلاء مجموعه‌ای از این لوله‌ها در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند به نحوی که از قسمت بالا به یک توزیع‌کننده و در بخش پایین به یک نگهدارنده متصل هستند.

 

 

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

جدیدترین مطالب

ثبت دیدگاه

16 − 6 =