Solar-panels-manufacturers-in-bank

سیستم آبیاری هوشمند خورشیدی

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
سیستم آبیاری هوشمند خورشیدی چیست؟

با توجه به محدود بودن منابع آبی کشور و کم شدن میزان نزولات آسمانی که هر ساله شاهد آن می باشیم، ضروریست بهینه ترین راه برای استفاده از آب در جنبه های مختلف در نظر گرفته شود. امروزه پیشرفت تکنولوژی در بخش کشاورزی موجب شده است که روشهای آبرسانی در این زمینه پیشرفت چشمگیری پیدا نماید. استفاده از این تکنولوژیها با آبیاری بهینه و موثر علاوه بر پرورش گیاهان قویتر و سالمتر میتواند موجب کاهش مصرف آب و جلوگیری از فرسایش خاک شود.
با نگرشی به سیستم های آبیاری سنتی متوان به این موضوع پی برد که میزان زیادی آب در بین راه و در جویهای رابط و کانالها از طریق تبخیر و یا نشت از بین می رود. علاوه بر این در چنین سیستم های سنتی جهت آبیاری موثرتر همواره نیاز به یک متخصص و یا فرد مجرب با چندین سال تجربه است تا بتوان تا حدودی از اتلاف آب جلوگیری کرد. ضمن اینکه آبیاری نامناسب در بسیاری موارد به این روش موجب ایجاد بیماری برای گیاه و کاهش مواد مغذی آن می گردد. کلیه این عوامل در نهایت منجر به افزایش هزینه های نگهداری گیاه برای کشاورزان خواهد شد.
سیستم های کنترل هوشمند آبیاری با حذف مشکلات فوق قادر به کاهش مصرف آب مورد نیاز آبیاری بین ۵۰-۳۰ درصد می شوند. تلفیق این سیستم ها و راه اندازی آنها با صفحات خورشیدی بویژه موجب فراهم آوردن زمینه کاربرد آن در نواحی بدون دسترس به انرژی الکتریکی خواهند شد.

سیستم کنترل هوشمند آبیاری خورشیدی NET SOLAR

در این سیستم ، برق مورد نیاز سیستم های کنترل و حسگرها از طریق پانل های خورشیدی تامین می گردد. هدف از اجراي اين سيستم، راه اندازي يک شبکه آبياري است بگونه اي که بصورت هوشمند رطوبت خاک را تشخيص داده و در صورت کاهش اين رطوبت از ميزان قابل تعريف، فرمان شروع آبياري را به يک پمپ و يا شير برقي ارسال نمايد . علاوه بر اين، با اجراي اين سيستم بوسيله پيام هاي SMS ميتوان از وضعيت سيستم و پارامترهاي اندازه گيري شده مطلع گشته و به همين ترتيب فرامين لازم را براي سيستم ارسال نمود. ضمن اینکه جهت جلوگیری از تبخیر سطحی، با استفاده از فتوسل موجود در سیستم، میزان تابش اندازه گیری شده و چنانچه زمان آبیاری در ساعات غیر از تابش مستقیم (از ساعت ۱۲ تا ۱۷) باشد، آبیاری انجام می گیرد.

 

 

 

 

اجزای اصلی سیستم کنترل آبیاری هوشمند خورشیدی نت سولار

اجزاء اصلی تشکيل دهنده اين سيستم به دو بخش تقسيم بندی می شود:
۱-واحد اندازه گيری رطوبت خاک و پردازش با استفاده از انرژی خورشيدی
۲-واحد کنترل آبياری

 

 

         

 

واحد اندازه گيری رطوبت خاک و پردازش با استفاده از انرژی خورشيدی

اين واحد از بخشهای زير تشکيل شده است:
الف- سنسور اندازه گيری رطوبت خاک
ب- کنترلرمرکزی جهت پردازش اطلاعات
ج- واحد اندازه گيری و ارتباط با شبکه (GSM موبایل)
د- مدار تغذيه سيستم با استفاده از سلولهای خورشيدی
ه- فتوسل

 

سنسور تشخیص رطوبت

از آنجاييکه مقداردی-الکتريک خاک با توجه به مقدار رطوبت آن تغيير پيدا می کند، اين سنسور خروجی متناسب با ميزان رطوبت نسبی خاک را ايجاد می نمايد. برای کنترل بهينه آبياری، لازم است که اين سنسور در يک نقطه که نشانگر ميزان متوسط رطوبت خاک درکل محوطه تحت آبياری باشد قرار داده شود.

کنترلرمرکزی جهت پردازش اطلاعات

اين کنترلر تقريبا هر دقيقه يکبار ميزان رطوبت خاک را بررسی می نمايد. سپس با توجه به پارامترهای تنظيم شده برای سيستم از قبيل مقدار حداقل و حداکثر رطوبت، حد بالاو پايين دما، وضعيت شدت نور محيط و حداکثر زمان آبياری، پردازش های لازم را انجام داده و در صورت نياز به شروع و يا پايان آبياری، علاوه بر اينکه خروجی لازم را در محل ايجاد می نمايد، فرامين لازم را از طريق شبکه GSM برای واحد کنترل آبياري ارسال می کند.
واحد اندازه گيری و ارتباط با شبکه (GSM موبايل)
اين واحد دارای ۸ ورودی ديجيتال جهت اتصال انواع سنسورهای ديجيتال، يک ورودی آنالوگ جهت اتصال سنسور رطوبت خاک، يک سنسور حرارت داخلی جهت اندازه گيری حرارت محيط ، سه رله جهت کنترل لوازم جانبی و صدور فرامين می باشد. همچنين اين واحد دارای محل مخصوصی برای قرار دادن سيم کارت و آنتن جهت ارتباط با شبکه GSM (موبايل) می باشد. اين واحد می تواند وضعيت خود را برای ۴ شماره تلفن که در حافظه خود ذخيره می کند، ارسال نمايد.
از آنجاييکه نقاط مورد نظر جهت اندازه گيری رطوبت خاک می تواند در مساحتهای بسيار گسترده ای واقع شده باشد و عملاٌ امکان ارتباط سيمی بين محل قرار گرفتن سنسور و واحد کنترل آبياري وجود ندارد، ارتباط اين واحدها با يکديگر از طريق شبکه GSM (موبايل) محدوديتهای فاصله ای را بطور کامل بر طرف می نمايد

 

              

سیستم تغذیه خورشیدی

ازآنجاييکه نقاط مورد نظر جهت قرار گرفتن سنسور رطوبت خاک بصورت پراکنده و دوراز دسترس هستند، امکان استفاده از شبکه برق برای آنها وجود ندارد. به همين دليل از سلولهای خورشيدی و باطری جهت تغذيه کل واحد استفاده می شود. به
اين ترتيب در طول روز سلولهای خورشيدی علاوه بر تغذيه سيستم، باطری داخل واحد را نيز شارژ می نمايد و در طول شب اين باطری تغذيه سيستم را به عهده خواهد داشت.
این سیستم از سه قسمت اصلی یعنی پانل خورشیدی به قدرت ۴۰ وات، یک باتری ۳۳ آمپر ساعت و یک شارژ کنترلر ۱۰ آمپری تشکیل شده است.

صفحه خورشیدی

این صفحه خورشیدی که از سلولهای فتوولتائیک تشکیل شده، وظیفه دریافت و تبدیل انرژی خورشیدی به الکتریسیته را بر عهده دارند. سلولهای فتوولتائیک از یک صفحه نازک پوشیده شده با سیلیکون تشکیل شده اند که زمانیکه نور خورشید به سطح سلول می تابد، میدان الکتریکی در اثر حرکت الکترونها ایجاد شده و جریان مستقیم DC تولید می شود.
لازم بذکر است که این پانل به منظور تنظیم در جهت ماکزیمم شدت تابش خورشید متحرک است و می توان پانل را بدون جابجایی کل دستگاه در جهت تابش خورشید تنظیم کرد.

شارژ کنترلر

شارژ کنترلر تنظیم کننده جریان، ولتاژ و همچنین شارژ و دشارژ باطری را بر عهده دارد و باعث جلوگیری از آسیبهای احتمالی وارده بر باتری و حفظ طول عمر مفید کارکرد آن می گردد. با استفاده از شارژ کنترل بیشترین ظرفیت قابل دسترس باطری در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد.
یکی از ویژگیهای صفحات خورشیدی این است که با ابری شدن هوا یا تغییر جهت خورشید ولتاژ خروجی نیز تغییر می کند لذا کنترل شارژ و دشارژ و تثبیت ولتاژ خروجی سیستم از جمله نکات بسیار مهم و اساسی در سیستم فتوولتائیک می باشد که تنظیم آن به عهده شارژ کنترل میباشد.

باتری

باطری در سیستم خورشیدی، نیروی برق را برای استفاده در شب یا مواقعی که نورخورشید توان لازم را برای مصرف کننده فراهم نمی کند تامین می نماید. باطریهای مورد استفاده برای سیستم های فتوولتائیک اغلب با ۸۰ درصد ظرفیت باطری طراحی و یا استفاده می شود. باطری مناسب برای سیستم های خورشیدی باطریهای ساکن می باشند که بدلیل ساختار درونی خود شامل تعداد سیکل کاری، مشخصات صفحات داخلی بهم فشرده، شرایط کارکرد در ماکزیمم ولتاژ و نقطه کاری و نحوه شارژ آن سازگاری بیشتری نسبت به دیگر باطریها دارند. مواد تشکیل دهنده این باطریها معمولا سرب اسیدی است.

فتوسل

از آنجاييکه آبياری با وجود شدت نور زياد باعث هدر رفت بسيار آب می گردد، سیستم آبیاری هوشمند خورشیدی به يک عدد فتوسل مجهز گرديده است این بخش در حقیقت یک سنسور حساس به نور مرئی و مادن قرمز که در صورت تابش نور به آن مقاومت الکتریکی آن تغییر می کند. فتوسل پس از برخورد شعاعهای نوری به آن ولتاژی را تولید می کند که از تولید این ولتاژ می توان رله ای را بکار انداخت که مداری را قطع یا وصل کند. در حقیقت در سیستم آبیاری هوشمند خورشیدی زمانیکه شدت نور دریافتی بالاست، فتوسل با تولید ولتاژی، مانع انجام فرایند آبیاری می شود و تنها در زمانیکه نور بحد کافی وجود ندارد و یا بعبارتی شرایط مناسب آبیاری است فرمان آبیاری گیاه (در صورت کافی نبودن رطوبت گیاه که توسط سنسور تشخیص داده می شود) صادر می گردد. این امر با کنترل هوشمند آبیاری در مواقع شدت تابش بالای خورشید، مانع از تبخیر سطحی گیاه و همچنین کاهش میزان مصرف آب می گردد.

واحد کنترل آبياری

به دليل وجود فاصله زياد و غير قابل پيش بينی بين واحد اندازه گيری رطوبت خاک و پردازش با محلی که پمپ و يا شير برقی آبياری را کنترل می کند، واحد کنترل آبياری در کنار پمپ و يا شير برقی نصب گرديده و ازطريق شبکه GSM فرامين لازم را جهت شروع و پايان آبياری از واحد اندازه گيری رطوبت خاک و پردازش دريافت می نمايد.
در این بخش دو قسمت جهت تغذیه برق سیستم و خروجی جهت پمپ و شیر برقی وجود دارد.

 

چگونه سیستم کنترل آبیاری هوشمند خورشیدی بخرم؟

اگر علاقمند به استفاده از سیستم کنترل آبیاری هوشمند خورشیدی هستید و بدنبال کاهش مصرف آب کشاورزی خود، با ما در تماس باشید. لطفا صرفا راه ساده تماس تلفنی را انتخاب نکنید!
قبل از هر گونه تماسی اطلاع داشته باشید که این تجهیزات یک سیستم کنترل است و به سیستم آبیاری موجود شما متصل می شود.

 

 

                        

  دریافت کاتالوگ                        مطالب مرتبط                                استعلام قیمت

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.