ویژگی های اصلی یک خانه کم مصرف خورشیدی


ویژگی های اصلی یک خانه کم مصرف خورشیدی

sol

ویژگی های اصلی یک خانه کم مصرف خورشیدی

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

در خانه های کم مصرف خورشیدی میزان انرژی تولیدی مساوی و یا بیش از نیاز انرژی سالانه ساختمان است. البته باید توجه داشت که در این خانه ها در ابتدا بایستی مدیریت و بهینه سازی مصرف انرژی در دستور کار قرار گیرد و سپس از منبع انرژی خورشیدی جهت تامین نیازها استفاده گردد.
در این خانه ها المان هایی چون طراحی ساختمان، میزان مصرف انرژی، بار حرارتی داخل ساختمان و نحوه تولید انرژی در داخل خانه در کنار یکدیگر دارای اهمیت است. در اکثر موارد، اغلب کاهش انرژی در ساختمان در طی فرایند طراحی آن باید در نظر گرفته شود. بکارگیری استانداردها و روشهای مناسب معماری خورشیدی نظیر استفاده از سایبانها، تهویه طبیعی، گرمایش و سرمایش طبیعی، قرار دادن مناسب پنجره ها، شکل و جهت ساختمان و بکارگیری عایق بندی مناسب از نقطه نظر حرارتی جهت حذف بار حرارتی ناشی از این امر در دیوارها، سقف و پنجره ها از نکات مهم و اساسی است. ضمن اینکه مصالح بکار رفته در ساخت ساختمان نیز باید از لحاظ میزان انتقال حرارت و کاهش بار حرارتی مورد توجه ویژه قرار گیرد.
نکته دیگر در خانه های کم مصرف خورشیدی توجه به کاهش میزان مصرف انرژی از طریق بکارگیری وسایل کم مصرف است. استفاده از تجهیزات روشنایی مناسب کم مصرف نظیر لامپ های LED، بکارگیری تایمرهای نوری، ترموستاتها، بکارگیری سیستم های بازیاب حرارت استفاده از تجهیزات سرمایشی و گرمایشی با برچسب انرژی و بازده انرژی بالا و روشهای مختلف بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان است. در کنار این موارد تغییر فرهنگ ساکنان و ترغیب آنها به استفاده از این روشها نکته ای است که بایستی مد نظر قرار گیرد.
استفاده از منبع انرژی خورشیدی نکته قابل اهمیتی است که در این خانه ها از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشد. در این حالت خانه های کم مصرف یا خود بصورت مستقل انرژی خود را از این منابع تامین می کنند و یا اینکه منابع تولید انرژی آنها از طریق شبکه های موجود از انرژی خورشیدی تامین می شود. دسته دوم عمدتا انرژی خود را از نیروگاههای بادی و یا خورشیدی موجود در شهر تامین می کنند. اما نمونه بارز و متداول این خانه های کم مصرف، ساختمانهایی هستند که بصورت مستقل انرژی گرمایشی و یا سرمایشی خود را از خورشید (آبگرمکن های خورشیدی، هوا گرم های خورشیدی، کولرهای خورشیدی) و الکتریسیته مصرفی را از پانل های فتوولتائیک تامین می کنند. این دسته حتی در مواردی علاوه بر تامین انرژی مصرفی خود، انرژی مازاد تولیدی را نیز به شبکه می فروشند.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

جدیدترین مطالب

ثبت دیدگاه

16 − 10 =